Pióra to wyjątkowe twory natury. Są jednym z elementów budowy ptaków, które umożliwiają im latanie. Oczywiście podczas używania ulegają one zużyciu. Większość ptaków wymienia pióra pojedynczo (tak jak nam wymieniają się włosy). Jednak część ptaków wodnych: gęsi, kaczki, łabędzie i żurawie wymieniają wszystkie pióra lotne na raz. Pierzenie odbywa się na przełomie wiosny i lata. Jak możecie się domyśleć, skoro wymianie ulegają wszystkie pióra lotne, ptaki te na kilka tygodni tracą zdolność do lotu. Pierzaki (bo tak nazywa się ptaki, wymieniające lotki) chowająsię wtedy na bezpiecznym, niedostępnym terenie aby spokojnie przetrwać ten okres, a Park Narodowy „Ujście Warty” jest jednym z takich miejsc.
Korzystając z nielotności gęgaw Anser anser 14 czerwca przeprowadziliśmy odłowy aby je zaobrączkować. Celem obrączkowania ptaków jest śledzenie ich wędrówek - dzięki temu, wiemy gdzie nasze ptaki spędzają zimę i którędy przelatują. Zakłada się im metalowe obrączki na nogę - każdą z indywidualnym numerem (podobnie jak numer dowodu osobistego), po którym można danego ptaka zweryfikować. Dodatkowo gęsiom założono na szyję żółte plastikowe obroże z czarnym kodem złożonym z litery i 3 cyfr. Dzięki takim obrożom łatwo będzie odczytać jej numer przez lunetę. Po odczycie będzie wiadomo skąd pochodzą ptaki przylatujące na pierzowisko do Parku oraz gdzie dokładnie spędzają zimę. Oprócz założenia obrączki i obroży każdy ptak został zważony oraz częściowo zmierzony, a także oznaczone zostały jego wiek i płeć. Łącznie zaobrączkowaliśmy i zaobrożowaliśmy 104 ptaki. W pracach pomagał Bartosz Krąkowski - doświadczony obrączkarz, chwytający co roku pierzące się gęgawy na stawach w Kiszkowie w okolicach Poznania.
Zachęcamy do zgłaszania odczytanych ptaków (nie tylko gęsi) do Stacji Ornitologicznej w Gdańsku http://www.stornit.gda.pl/