Młode ptaki w potrzebie



Co zrobić gdy znajdziemy młodego ptaka?
Wielu z nas reaguje odruchowo – ot choćby kierując się chęcią niesienia pomocy małemu zwierzęciu. Okazuje się, iż w większości przypadków dzikie stworzenie naszej pomocy w ogóle nie potrzebuje, a ta ostania bywa najczęściej – mimo naszych szczerych i dobrych chęci - niedźwiedzią przysługą!
Zdarzają się rzecz jasna sytuacje, w których ludzka interwencja pozostaje nieodzowna.
A teraz w skrócie:
  1. Skaczący wśród traw, czy krzewów młody ptak najczęściej obserwowany jest przez swych rodziców. W większości przypadków dorosłe osobniki są gdzieś w pobliżu, nawet jeśli nie widzimy ich w danym momencie. Raz na jakiś czas rodzice przylatują do pisklęcia, aby je nakarmić. Odebranie młodego osobnika rodzicom nie tylko zakłóca naturalny porządek, ale jest niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem.
  2. Umieszczenie młodego, podlatującego ptaka gdzieś w gęstwinie krzewów, czy na gałęzi nie jest złym pomysłem, oczywiście jeżeli sytuacja tego wymaga - np. w pobliżu „kręci się” dużo osób, biegają psy, ptaszek wylądował na środku jezdni… itp. Jeśli zaobserwujemy zainteresowanie rodziców swoim „dzieckiem”, możemy ograniczyć się jedynie do wspomnianej interwencji pozostawiając naturę samej sobie J
Kiedy możemy zainterweniować szerzej?
  1. W sytuacjach ewidentnego zagrożenia. Jeśli młodego osobnika schwytał kot i poznać można że ptak jest ranny.
  2. Kiedy młody ptak siedzi osowiały z zamkniętymi oczami, a rodziców przez długi czas nie ma w pobliżu.
  3. Kiedy młody ptak ma niekompletne upierzenie, a jego pióra otoczone są jeszcze podobnymi do „plastikowych” pałeczkami. To znak, ze pisklę zbyt szybko opuściło gniado, lub z niego wypadło. (Możemy wówczas spróbować umieścić je na powrót w gnieździe, lub budce lęgowej – jeżeli mamy pewność iż to właśnie z takiego miejsca ptaszek wyskoczył. Ptaki rozpoznają swe młode po głosie, większość jest prawie całkowicie pozbawiona węchu. Nieprawdziwe jest zatem przekonanie, iż dorosłe ptaki odrzucą pisklę, które będzie miało na sobie ludzki zapach.)
Jeżeli spotkamy się sytuacją wymienioną w punkcie 1,2,3 powinniśmy skontaktować się z najbliższą instytucją rehabilitacji zwierząt (np. przy ogrodzie zoologicznym), fundacją ochrony zwierząt itp. Jeżeli zostaniemy poproszeni o przetrzymanie młodego ptaka w domu do czasu przyjazdu odpowiednich osób – możemy podać pisklęciu wodę – na łyżeczce, lub przez strzykawkę – oczywiście pozbawioną igły. Rzecz jasna wykluczone jest wstrzykiwanie strumienia wody bezpośrednio do gardła ptaka. Może się to skończyć uduszeniem go. Wodę skraplamy bardzo ostrożnie na czubek, bądź bok dziobka.
Pisklę przetrzymane w warunkach domowych
Jeżeli ptak nie ma widocznych urazów neurologicznych i zachowuje się całkowicie normalnie (skacze,wydaje odgłosy, ma szeroko otwarte oczy, stara się latać) – ale zaszła konieczność CZASOWEGO przetrzymania go w domu pamiętajmy o kilku ważnych sprawach:
  1. Za tymczasowe lokum posłużyć może nawet pudełko po butach, czy większy karton. Gazeta będzie znakomitą wyściółką, nie używajmy niczego w co może zaplatać się pisklę (nitki, sznurki itp.) – grozi to bowiem nieodwracalnym kalectwem.
  2. Warto ogrzać młodego ptaka – jeśli nie posiadamy odpowiedniego do tego sprzętu (a dotyczy to większości „zwyczajnych ludzi” nie mających na co dzień styczności z młodymi zwerzętami) użyć możemy domowej lampki i żarówki (nie mocniejszej niż 25-40 W). Odległość pisklęcia od źródła światła i ciepła nie może być mniejsza niż 30cm. W przeciwnym razie możemy przegrzać zwierzątko. Pamiętajmy dodatkowo, iż jeśli chcemy posłużyć się lampką, pisklę, lub pisklęta znajdujące się w pudełku powinny zostać osłonięte jakąś delikatną tkaniną (na przykład kawałkiem cienkiego t-shirta położonego na pudełku (nie bezpośrednio na pisklęciu).
  3. Za dodatkową wyściółkę która pomoże pisklętom utrzymać poziom ciepłoty ciała posłużyć mogą skarpetki, suche kuchenne ściereczki, lub jednorazowe ręczniki papierowe.

 Karmienie
Wiele osób (kierując się szlachetnymi intencjami) podaje młodym ptakom pokarm absolutnie dla nich nieodpowiedni. Nie karmimy piskląt, ani podlotów chlebem, ani resztkami z kuchennego stołu. Pod żadnym pozorem nie podajemy młodym ptakom ziaren, ani orzechów. Podobne praktyki kończą się uśmierceniem ptaków!
Za naprędce przygotowany pokarm służyć może ugotowane na twardo kurze jajko (najlepiej ubite w masę i uformowane w małe kuleczki).
Młode ptaki śpiewające jak drozdy, kosy, czy większe – sroki – możemy nakarmić larwami mączników, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Uwaga - nie podajemy ptakom larw muchówek, sprzedawanych w sklepach wędkarskich!
Ptaki krukowate jak sroki, kawki, czy wrony nakarmić możemy świeżym chudym mięsem – pokrojonym w dające się przełknąć kawałki.

Uwaga! Karmienie młodych gołębi wygląda zupełnie inaczej:
młode gołąbki spożywają „mleczko” (nie jest to prawdziwe mleko – żaden z ptaków nie trawi mleka), czyli mieszkanką pokarmową wytwarzaną w wolu rodziców. Dlatego też w taki pokarm powinien mieć konsystencję „mleczną”, inaczej pisklę się odwodni i nie będzie go trawić.
Proponowane składniki: 70 gramów gerberka dla niemowląt (z kurczaka), 1 ugotowane na twardo żółtko jaja, 1 łyżka naturalnego jogurtu o niskiej zawartości tłuszczu, 1 łyżeczka oleju kukurydzianego z 1 kroplą witaminy E, 2 krople tranu, 1 mała szczypta witaminy B kompleks, witamina C, 247 mg węglanu wapnia. Wspomniane składnik mielimy w młynku i podajemy w „papkowatej” konsystencji (nie za zimne, gdyż taki pokarm będzie ptakowi trudniej strawić. Papka nie może być też gorąca!)
 
Tu znajdziemy przepis na pokarm dla ptaków, wedle przepisu Jerzego Desselbergera i Krystyny Rogaczewskiej:
 
pomysłu J. Desselbergera i K. Rogaczewskiej
Andrzej G. Kruszewicz
Według J. Desselbergera i A. Kruszewicza, 1989, zmienione
„Hodowla ptaków ozdobnych, gatunki, pielęgnacja, choroby” str. 218,
MULICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2000

MIESZANKA SEROWA:
Składniki:
– biały ser pełnotłusty 300 g
– glukoza w proszku 30 g (2 łyżki stołowe)
– mąka ryżowa 15 g (l łyżka stołowa)
– mąka kukurydziana 12 g (l łyżka stołowa)
– Vitaral (Polfa) l drażetka
Uwagi:
Biały ser powinien być dobrej jakości, świeży i niezbyt wilgotny; najlepiej nadaje się do tego celu ser wiejski. Mąkę ryżową można zastąpić kleikiem ryżowym w proszku (kleik jest o połowę lżejszy od mąki, więc l łyżka mąki ryżowej = 2 łyżki suchego kleiku ryżowego) albo ryżem gotowanym na gęsto. Mąki kukurydzianej nie można zastąpić kukurydzą w innej postaci. Vitaralu nie można zastąpić analogicznymi preparatami przeznaczonymi dla drobiu, zawierającymi sól kuchenną, na którą ptaki są szczególnie wrażliwe.
Przygotowanie:
Drażetkę Vitaralu rozetrzeć na miałki proszek (uprzednio zmyć polewę). Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać (aby równomiernie rozprowadzić witaminy), aż do uzyskania zhomogenizowanej masy o jednolitej barwie. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję miękkiej plasteliny (w razie konieczności można ją zagęścić mąką kukurydzianą). Mieszankę umieścić w naczyniu szklanym i mocno ubić. Zamrożenie (-10°C) świeżej mieszanki na kilka godzin zwiększa jej trwałość (zapobiega fermentacji). W chłodni (4°C) można ją przechowywać przez 7 dni; w temperaturze pokojowej zachowuje dostateczną świeżość mniej więcej przez 12 godzin.

JAJKO NA TWARDO
Składniki:
– kurze jajo
Uwaga:
Białko i żółtko zawsze w proporcji 2:1.
Przygotowanie:
Jajko gotować 6-8 minut (nie dłużej!) i ostudzić w temperaturze pokojowej.

Przeznaczenie mieszanki nabiałowej i zasady jej stosowania.
Optymalny pokarm zastępczy dla dorosłych ptaków owadożernych oraz do wychowu piskląt wszystkich krajowych gatunków z rzędu wróblowych Passeriformes i grup fizjologicznie pokrewnych (dzięcioły Picidae, dudki Upupidae, jerzyki Apodidae – MIESZANKA NABIAŁOWA MOŻE BYĆ STOSOWANA JEDYNIE OKRESOWO, W SYTUACJACH AWARYJNYCH!, lelki Caprimulgidae, kukułki Cuculidae). Pokarm podstawowy do wychowu piskląt gołębi i kuraków. Pokarm dodatkowy dla dorosłych ziarnojadów.

Żywienie ptaków dorosłych:
Z mieszanki serowej sporządzić kuleczki proporcjonalne do rozmiarów ptaka (np. dla drozda wielkości ziarna grochu, dla pokrzewki wielkości ziarnka pieprzu); jajko rozdrobnić na porcje analogicznej wielkości. Pojemnik pokarmowy napełnić kuleczkami i jajkiem w proporcji 5:1. Dodatkowo podawać świeżą, siekaną sałatę (uprzednio dokładnie wymytą) oraz — stosownie do specyfiki gatunku — odpowiednie produkty roślinne.
Karmienie piskląt:
Do mieszanki serowej dodać drobno posiekane jajko w proporcji 3:1. Dokładnie wymieszać, sporządzić kuleczki odpowiedniej wielkości i podawać je za pomocą patyczka lub pesety (pokarm wkładać głęboko do przełyku). Pisklęta i podloty karmić mniej więcej co godzinę ad libitum. Po każdym karmieniu poić pipetką, po kwadransie ewentualnie dopoić. Mieszankę serową z jajkiem przechowywać w chłodni (4°C) do 12 godzin; w temperaturze pokojowej jest nietrwała.

AZYLE I OŚRODKI w Polsce

zajmujące się poszkodowanymi ptakami.

Dolnośląskie

- Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ
51-662 Wrocław
ul. Spółdzielcza 13/4
tel. 605 78 22 14, 883 404 888
e-mail: info@ekostraz.pl 
POGOTOWIE DLA PTAKÓW I MAŁYCH SSAKÓW: 605 78 22 14
(całodobowo) 
http://www.jeze.org.pl/pogotowie

- Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Kątnej
Adres Ośrodka, Gabinetu Weterynaryjnego oraz Hotelu dla Zwierząt „Kątna”:
Lek.wet. Tomasz Grabiński
55-093 Kiełczów,
Kątna 7
Gm. Długołęka
tel.:
woj. dolnoślaskie: 502 518 855 lub 71 314 75 66
woj. opolskie: 667 993 993
e-mail: grabinski@katna.pl 
www.katna.pl/

- Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt
Przy Ośrodku Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych
55-106 Zawonia
Złotówk 1
tel. 71 312 71 11, 71 320 53 75, 71 320 73 60
Lek.wet. Piotr Szymański, tel. kom: 663 521 895
e-mail: p.szymanski.seker@interia.pl

- Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przy Parku Krajobrazowym „Chełmy” w Myśliborzu
59–411 Paszowice
Myślibórz 11,
tel. 76 870 80 02

Kujawsko-Pomorskie

- Ośrodek Rehabilitacji przy Gostyńsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, 
87-820 Kowal
ul. Zamkowa 11
Lokalizacja ośrodka:
Włocławek
ul. Paprocia 19, (tylko ptaki)
tel. (54) 284 22 26
e-mail: gwpk@xl.wp.pl

- Gabinet Weterynaryjny Animal Patrol
Renata Nowicka/ Maciej Krzywdziński (ptaki, ssaki)
86-061 Brzoza
ul. Bydgoska 30
tel. 603 864 708

Lubelskie

- Ośrodek przy Poleskim Parku Narodowym
22-234 Urszulin
ul. Lubelska 3A
tel. 82 571 30 71
Lokalizacja ośrodka: Stare Załucze/ Zawadówka w gm. Urszulin
e-mail: poleskipn@poleskipn.pl 
http://www.poleskipn.pl/

- Klinika Chirurgii Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
20-612 Lublin
ul. Głęboka 30
Dr wet. Dorota Różańska
tel. 81 445 61 93, 81 445 61 93
e-mail: dorota.rozanska@up.lublin.pl

- Mariusz Siejko (tylko ptaki)
21-025 Niemce 
ul. Spacerowa 8
tel. 668 854 091, 81 756 15 56

- Ośrodek przy Zespole Parków Krajobrazowych Polesia
22-100 Chełm 
ul. Kamieńskiego 6
(żółwie błotne i ptaki)
tel. 82 563 25 20, 82 562 75 76
e-mail: zchpkchelm@wp.pl

- Fundacja Lubelska Straż Ochrony Zwierząt
24-204 Wojciechów
Romanówka 22
tel. 883 577 493, 512 085 286
e-mail: info@lsoz.org 
http://lsoz.org/

Lubuskie

- Ośrodek Rehabilitacji Dziko Żyjących Zwierząt,
Gabriela i Mariusz Rosik
66-002 Stary Kisielin (Leśniczówka)
ul. Zatorze 15
tel. 68 320 93 69. 608 579 802

- Zespół Szkół Leśnych 
66-210 Zbąszynek
Rogoziniec 115/2
http://www.tlrogoziniec.pl/index.php/szkola/kontakt.html
tel. 68 38 40 241

- „Azyl” Leczenie i Rehabilitacja Dzikich Zwierząt
66-436 Słońsk
ul. Ogrodowa 16/2
lek. wet. Leszek Gruntkowski
tel. 95 757 23 58, 95 757 20 45

Łódzkie

- Leśnictwo Miejskie – Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt
91-509 Łódź
ul. Łagiewnicka 305
Ośrodek: przy ul. Wycieczkowej 103
tel/fax: 42 659 00 77
tel. 42 659 02 49
tel. 512-479-633 
e-mail: lesnictwo@las.lodz.pl

- Specjalistyczny Gabinet Weterynaryjny 
Mateusz Michałkiewicz
(Pomaga w Leśnictwie Miejskim Łódź)
95-002 Glinnik (k/Zgierza)
ul. Słoneczna 1
tel. +48 605 405 431
e-mail: gabinet@zwierzyniec-vet.pl 
http://www.zwierzyniec-vet.pl/

- Leśna Osada Edukacyjna – Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt
97-330 Sulejów, gmina Wolbórz
Koło 115
tel. 44 645 18 57, 44 645 18 40, 694 408 878
e-mail: piotrkow@lodz.lasy.gov.pl

Małopolskie

- Fundacja DZIKA KLINIKA Kraków – Centrum Pomocy dla Dzikich Zwierząt
31-841 Kraków
os. Kazimierzowskie 18/156
http://dzikaklinika.com/
Numer telefonu: + 48 790 36 99 36 
Email: dzika.klinika@op.pl 
W treści maila prosimy o podanie pełnych danych kontaktowych wraz z numerem telefonu oraz podaniem nazwy miejscowości

Ze względu na brak finansowania Fundacja Dzika Klinika wstrzymała przyjmowanie dzikich zwierząt.

 

- Schronisko dla ptaków drapieżnych i sów 
Katedra Zoologii i Ekologii AR w Krakowie
30-059 Kraków
ul. Al. Mickiewicza 24/28
tel. 12 662 41 47, 12 662 40 53
e-mail: z.bonczar@ur.krakow.pl

- Przychodnia Weterynaryjna „Vetika”
30-721 Kraków
ul. Lipska 49
lek. wet. Karolina Ptak
tel. 511 195 708
e-mail: przychodnia@vetika.com.pl 
http://www.vetika.com.pl

- Przychodnia Weterynaryjna „Salamandra”
30-052 Kraków
ul. Nowowiejska 3
lek. wet. Przemysław Baran
tel. 12 354 62 29, 606 426 200
e-mail: przychodnia@salamandra-vet.pl 
http://www.salamandra-vet.pl/

- Andrzej Pańszczyk
34-425 Biały Dunajec 
ul. Jana Pawła II 164 (głównie bociany)

Mazowieckie

- „Ptasi Azyl" - Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych 
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie
03-461 Warszawa 
ul. Ratuszowa 1/3
tel. 22 619-40-41 
tel. 22 670-22-07
azyl@zoo.waw.pl 
http://ptasiazyl.zoo.waw.pl/

- Klinika Małych Zwierząt - Choroby Ptaków. Budynek im. L. Staffa
02-776 Warszawa
ul. Ciszewskiego 8
tel. 22-847-37-40, 22-853-09-54, 22-59-36-104
tel. wew.: 120 05, 120 06, 120 07
(Możliwość hospitalizacji i odchowania piskląt)

- 24wet – Całodobowa Lecznica Weterynaryjna
02-601 Warszawa
ul. Racławicka 29 B
lek. wet. Tomasz Górny
tel. 22 844 20 64
e-mail: lecz.wet.24@gmail.com 
https://sites.google.com/site/lecznica24wet/home

- Lek. wet. Janusz Lewin
05-806 Komorów
ul. Dębowa 17, Granica
tel. 22 759 10 04, 602 856 978 lub 512 374 354
e-mail: wet.lewin@gmail.com

- Ośrodek przy Zespole Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego
05-400 Otwock
ul. Sułkowskiego 11
(ptaki)
tel/fax: 22 779 26 94
e-mail: sekretariat@parkiotwock.pl

- Ośrodek przy Nadbużańskim Parku Krajobrazowym
08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 23 
Ośrodek mieści się w miejscowości Garnek, gm. Ceranów (ptaki i ssaki)
tel/fax: 25 644 02 91

- Ośrodek Rehabilitacji Ptaków w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym
07-130 Łochów 
ul. Wyszkowska 28
e-mail: nadbuzanskipk@wp.pl 
http://www.parkiotwock.pl/index.php/aktualnosci-npk/780-ptasi-azyl-w-npk-zmodernizowany
tel. 25 644 13 71, 663 833 963

- Towarzystwo Przyrodnicze “Bocian” w Siedlcach
08-110 Siedlce
ul. Jagiełły 10
Ośrodek w miejscowości Kownaciska 59, gm. Suchożebry ( tylko ptaki)
tel. 25 632 77 78, 534 635 510
e-mail: siedlce@bocian.org.pl 
http://www.bocian.org.pl/

- Specjalistyczny Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Szponiastych, 
Fundacja Aviangarda
Waldemar Krasowski
07-230 Mostówka
ul. Zjazdowa 8
tel. 501 087 147
e-mail: fundacja@aviangarda.eko.org.pl 
www.aviangarda.eko.org.pl

- Fundacja Straż Ochrony Zwierząt
26-630 Jedlina Letnisko
Wrzosów, ul. Wesoła 22 
tel. 512 085 286

Opolskie

- Ośrodek rehabilitacji zwierząt
47-100 Strzelce Opolskie
ul. Opolska 32
Ośrodek:
47-180 Suchodaniec
ul. Ligonia 35

Podkarpackie

- Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu
Dr Andrzej Fedaczyński
37-700 Przemyśl
ul. Zamoyskiego 15
tel. 500-052-574, 728-475-349
e-mail: osrodek.rehabilitacji@gmail.com 
http://www.orzw.pl

- Fundacja Bieszczadziki
38-505 Bukowsko
Bukowsko 277
tel. 511 837 783

Podlaskie

- Ośrodek Rehabilitacji Ptactwa i Zwierzyny Chronionej
16-411 Szypliszki
Mikołajówka 8
tel. 87 568 10 10, 508 115 186

- Ośrodek Rehabilitacji dzikich Ptaków i Ssaków „Przytulisko”

Studzionka 3, 16-120 Krynki
Arkadiusz Juszczyk, tel. 665898964
arkadiusz.juszczyk@bialystok.lasy.gov.pl 
(tylko ptaki i drobne ssaki)
Ośrodek działa przy Nadleśnictwie Krynki z siedzibą w Poczopku
Poczopek 6D, 16-113 Szudziałowo
tel. 85 722 96 40
krynki@bialystok.lasy.gov.pl

 

- Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi 
18-421 Piątnica
Drozdowo, ul. Główna 52
(tylko ptaki)
tel/fax: 86 219 21 75, 606 420 429

- Ośrodek przy Wigierskim Parku Narodowym
16-400 Suwałki
Krzywe 82
tel. 87 563 25 40
Ośrodek jest w Maćkowej Rudzie 57, gm. Krasnopol
http://www.wigry.win.pl/

- Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Biebrzańskim Parku Narodowym 
19- 110 Goniądz 
Osowiec – Twierdza 8
(ptaki i ssaki)
tel. 85 738 30 18, 738 30 00 wewn. 246

- Osoba fizyczna
17-230 Białowieża
Teremiski 14

- Osoby fizyczne (tylko ptaki)
16-402 Suwałki
Taciewo 33

Pomorskie

- Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych – Warcino
77-230 Kępice
Warcino 1
tel. 59 857 66 01, 59 857 66 02
e-mail: tlwarcino@tlwarcino.pl 
http://www.tlwarcino.pl/

- Azyl dla Zwierząt, Leśnictwo Brody
83-140 Gniew
Brody Pomorskie
Leśniczy Stanisław Chmiel
tel. 58 535 23 58, 694 493 714

- Leśnictwo Brody Pomorskie w Nadleśnictwie Starogard 
83-140 Gniew
Brody Pomorskie 2
Ośrodek w: Krusztyn, gm. Gniew
(ptaki)
tel. 58 535 23 58

- Gabinet Weterynaryjny Animal Patrol
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich
86-061 Brzoza
Kobylarnia
ul. Wierzbowa 2
Renata Nowicka/Maciej Krzywdziński
tel. 52 381 09 89, 603 864 708

- Ośrodek przy firmie TOURTREND Sp. z o.o. (Dolina Charlotty)
76-200 Słupsk
Strzelinko 14
tel. 59 847 43 00, 667 705 329
- Ośrodek przy Zarządzie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (ptaki)
80-308 Gdańsk
Polanki 51
tel. 58 552 34 68
e-mail: biuroztpk@poczta.onet.pl

- Leśny Azyl dla Ptaków Drapieżnych
Nadleśnictwo Wejherowo,
84-200 Wejherowo
ul. Sobieskiego 247 B
84-110 Sobieńczyce 27 a
tel. 58 672 98 01, 606 675 344
fax 58 672 98 00

- Gabinet weterynaryjny
lek. wet. Elżbieta Rożek-Ulewicz
(współpracuje z Sobieńczycami)
84-110 Minkowice
ul. Pucka 25
tel. 58 673 75 69

- Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom
81-506 Gdynia
Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych ssaków „Ostoja”
83-305 Pomieczyno (Hejtus)
ul. Słupia 30c
tel. 606 907 740, w godzinach 9-20
http://porp-ostoja.pl/
e-mail: porp.ostoja@gmail.com 
ZGŁOSZENIA NIE SĄ PRZYJMOWANE DROGĄ MAILOWĄ!!
Znalezione zwierzę należy dostarczyć do:
Gdynia:
Klinika Weterynaryjna 24h (w godzinach 9.00 – 22.00)
ul. Stryjska 25
Gdynia – Redłowo
www.lecznica.gdynia.pl
Gdańsk:
Lecznica Weterynaryjna (w godzinach 8.00 – 24.00)
ul. Kartuska 249
http://www.weterynarzgdansk.com/

Śląskie

- Schronisko dla Dzikich Zwierząt. Leśne Pogotowie przy Nadleśnictwie Katowice
43-190 Mikołów
ul. Kościuszki 70
tel. 32-322-07-17, 605-100-179, 692 786 632
http://www.lesnepogotowie.pl/

- MEDVET Lecznica weterynaryjna
43-300 Bielsko Biała
ul. Lelewela 16, 
tel. 33 814 22 43, 675 772 442
e-mail: info@medvet.bielsko.pl 
www.medvet.bielsko.pl/

- Specjalistyczny Gabinet Weterynaryjny
Dla Zwierząt Nieudomowionych
43-384 Jaworze k/ Bielska – Białej
ul. Zdrojowa 186 
lek. wet. Dorota Bik
tel. 608 528 315
e-mail: dorbik@op.pl

- „Anatum” Sokolarnia.
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych
Robert Maciejczyk
Góra Czantoria, 43-450 Ustroń 
tel. 606 317 049
http://bartek.ustronet.com/sokolarnia/

- Eugeniusz Włochowicz (ptaki)
41-506 Chorzów
ul. Racjonalizatorów 5/3, 
Ośrodek w: 
Rodzinny Ogród Dzialkowy im. Stefana Batorego, Chorów – Batory

- Ośrodek "Mysikrólik"
43-300 Bielsko-Biała
ul. Admiralska 10,
tel. 506 918 902
e-mail: poczta@mysikrolik.org 
http://www.mysikrolik.org/kontakt.html

Świętokrzyskie

- Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom Ptasi Azyl
26-060 Chęciny
Ostrów 10
tel. 041-315-48-45, 692 495 942
e-mail: fundacja@ptasiazyl.pl

- Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych
przy Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku
26-050 Zagnańsk
ul. Spacerowa 4
tel/fax: 41 300 11 41, 506 782 723
e-mail: szkolazagn1@poczta.onet.pl

- Klub Sokolników PIELESZ
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych
26-130 Suchedniów
ul. Szarych Szeregów 6
tel. 691 117 051 
e-mail: pielesz04@op.pl , jastrab85@tlen.p
http://pielesz.pl.tl/O%B6rodek-Rehabilitacji-Ptak%F3w-Drapie%BFnych.htm

Warmińsko-Mazurskie

- Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych
w Leśnictwie Dąbrówka
Nadleśnictwo Olsztyn
11-001 Dywity
Dąbrówka Wielka 29
tel. 89 513 03 91
http://www.olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl/osrodek-rehabilitacji-ptakow-drapieznych#.VOuVKizm4r1

- Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
12-210 Ruciane Nida
Kadzidłowo
tel. 87 425 73 65
e-mail: park@kadzidlowo.pl 
www.kadzidlowo.pl/

- Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie
Fundacja "Albatros"
11-001 Dywity
ul. Bukwałd 45a
dr wet. Ewa Rumińska
tel. 664 173 828 
Ptasi Ambulans: 606 818 788
ORPD Bukwałd: 532 306 033
e-mail: info@falbatros.pl , cwp@falbatros.pl 
www.falbatros.pl/

- Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych (ptaki i nietoperze)
przy Zespole Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich
14-233 Jerzwałd 62
tel. 89 758 85 27, 512 468 145
http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/

- Ośrodek przy Nadleśnictwie Olsztynek 
11-015 Olsztynek
ul. Mrongowiusza 35
(ptaki i ssaki)
tel. 89 519 20 03, 89 645 82 41

Ośrodek w Leśnictwie Napromek
14-260 Lubawa
Napromek 16
tel. 89 645 82 41, 501 322 199

- Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów w Krutyni 
Mazurski Park Krajobrazowy 
11-710 Piecki
Krutyń 66
(bociany białe, bociany czarne)
Maciej Głąbiński 
tel. 89 742 14 05, 509209942

- OTOZ Animals
81-391 Gdynia
ul. Świętojańska 41/16
Jelonki, gm. Rychliki
OTOZ Jelonki
http://otozjelonki.pl/
Ania Kamińska
tel. 503 787 538
aniajelonki@wp.pl 
Jelonki 80A
14-411 Pasłęk

- Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dębin 
14-405 Wilczęta
Ławki 72
(ptaki)
Andrzej Brzostek, tel. 501642632
Jerzy Mikians, tel. 503461984

Wielkopolskie

- Ośrodek Rehabilitacji Ptaków (przy ZOO)
61-022 Poznań
ul. Krańcowa 81
tel. 61 876 86 23 lub przez Straż Miejską, tel. 986
Ośrodek pełni dyżur przez całą dobę, nie przyjmuje ssaków.
e-mail: ptasiazyl.poznan@gmail.com

- Polski Związek Łowiecki - Stacja Badawcza (ptaki i ssaki)
64-020 Czempiń
ul. Sokolnicza 12
tel. 61 282 65 63
e-mail: sb.czempin@pzlow.pl 
http://www.czempin.pzlow.pl/

- Ośrodek przy Nadleśnictwie Grodziec (ptaki i ssaki)
62-580 Grodziec
ul. Leśna 50,
tel. 63 248 50 27, 63 248 50 05
e-mail: grodziec@poznan.lasy.gov.pl

- Ośrodek Rehabilitacji
77-400 Złotów
Kleszczyna 3

Zachodniopomorskie

- Azyl dla Ptaków- Szczecin
Zachodniopomorskie Towarzystwo Ekologii Praktycznej
71-622 Szczecin
ul. Jana Chryzostoma Paska 8A/3
tel. 91 422 71 59
e-mail: ztep@interia.pl 
www.ztep.eko.org.pl/

- Fundacja Ratujmy Ptaki
Zofia Brzozowska
71-245 Szczecin
ul. Szafera 196/18
tel. 91 439 39 59
e-mail: info@ratujmyptaki.org.pl 
http://ratujmyptaki.org/

- Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt
Cecylia, Marek i Hubert Woś (ptaki i ssaki)
74-100 Gryfino
ul. Mieszka I nr 17 
tel. 693 368 837, 697 350 880
Ośrodek w Gryfinie 5

- Fundacja Ratujmy Dzikie Zwierzęta (ptaki i ssaki)
78-411 Wierzchowo
Dobrogoszcz 10
tel/fax: 94 37 404 51

- Michał Kudawski (ptaki, ssaki i gady)
70-884 Szczecin
ul. Łowczych 6/1
tel. 510 790 617

- Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt 
w Wielgowie
e-mail: rwpb@o2.pl 
e-mail: zwierzeta.z.wielgowa@wp.pl 
Michał Kudawski, tel. 503 355 211
email: mkudawski@wp.pl 
http://wielgowo.pl/?p=6891



W przypadku dodatkowych pytań - prosimy o kontakt pod numerem tel. zamieszczonym na niniejszej stronie. 
 


design by LEMONPIXEL.pl