Dzień Ziemi

Tradycja świętowania „Dnia Ziemi” ma blisko 50 lat. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.

„Dzień Ziemi” to czas refleksji nad losem naszej planety, ale również okazja do konkretnego działania na jej rzecz.

Drawieński Park Narodowy od wielu lat włącza się w obchody tego święta: zbieramy śmieci ze szlaków turystycznych, ścieżek dydaktycznych i poboczy głównych dróg przecinających teren Parku, organizujemy festyny edukacyjne również poza granicami naszej gminy.

Każdego roku obchody odbywają się pod innym hasłem. W tym roku tematem przewodnim są „gatunki zagrożone”.

Wszędzie, w każdym zakątku Ziemi, człowiek podporządkował lub próbuje podporządkować sobie przyrodę: wycina, reguluje, buduje, modyfikuje, osusza.  Tym samym pozbawia zwierzęta i rośliny ich naturalnych siedlisk. Te działania w połączeniu ze zmiana klimatu powodują,  że co godzinę na Ziemi wymierają 3 gatunki zwierząt! Obecnie na świecie wyginięciem zagrożonych jest około 41 proc. wszystkich płazów i 25 proc. ssaków.

Określenie „zagrożony” należy traktować szerzej. „Zagrożony” to również ten, którego liczebność maleje lokalnie, który ginie z krajobrazu okolicy. W zachodniej Polsce i na terenie Puszczy Drawskiej  zanikają elementy tradycyjnego krajobrazu kulturowego, np. przedwojenne sady z rodzimymi odmianami drzew i krzewów oraz dawne odmiany roślin ogrodowych uprawiane w przydomowych ogródkach.  

Na skutek zamykania wszelkich otworów w trakcie remontów budynków np. pod dachami, pod parapetami, możemy stracić naszych sprzymierzeńców w walce z owadami – jerzyki i wróble.

A taka sikorka? Zakłada gniazda w dziuplach. Potrafi samodzielnie wykuć dziuplę, ale tylko w miękkim, spróchniałym drewnie. Dlatego bardzo ważna jest ochrona starych drzew dziuplastych.

Gdy sikorka, wróbel i jerzyk nie znajdą miejsca go gniazdowania,  mogą zadowolić się skrzynką lęgową. Nasze oko będą cieszyć tradycyjne dla ogrodów Puszczy Drawskiej: goździki brodate, malwy, irysy, orliki i dalie pod warunkiem, że posadziny je w swoich ogrodach.

Zatem do dzieła!

Drawieński Park Narodowy zaprasza na obchody „Dnia Ziemi”.

Kiedy i gdzie: 25 kwietnia (czwartek) od godziny 14.00 na terenie Przystani Wodnej DPN przy ul. Kolejowej 18. 

Będzie to okazja do konkretnych działań:

- zbudowania budki lęgowej dla sikorki, wróbla i jerzyka,

- poszerzenia wiedzy o tradycyjnych roślinach ogrodowych i możliwości nabycia niektórych z nich. W tym celu, przy pomocy sołectw z gminy Drawno,  podejmiemy próbę zorganizowania „giełdy kwiatowej”, na której będzie można kupić, dostać, wymienić się  gatunkami roślin z naszych przydomowych ogrodów. 

Oprócz tego, dla najmłodszych zaplanowaliśmy prace plastyczne – wykonanie rysunków tradycyjnych roślin ogrodowych. Oprawione w ramkę, będzie można zabrać do domu i zapoczątkować kolekcję „Tradycyjne rośliny na ścianie”.

Zapraszamy. Bez Was ten projekt się nie uda!design by LEMONPIXEL.pl