Imiona dla źrebiąt

Źrebięta, które w tym roku przyszły na świat w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, mają już swoje imiona! I to imiona wyjątkowe, nawiązujące do przyrody województwa podlaskiego: Netta i Nurzec.
Zatem nasza klaczka jest imienniczką rzeki płynącej w północno-wschodniej Polsce, stanowiącej prawy dopływ Biebrzy. Dzięki Kanałowi Augustowskiemu rzeka tworzy połączenie dorzeczy Wisły i Niemna.
Podobnie młody ogierek, od dziś oficjalnie Nurzec, tak jak rzeka we wschodniej Polsce wypływająca z bagien blisko granicy z Białorusią, a kończącą swój bieg w Bugu.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się z nami częstokroć oryginalnymi pomysłami na imiona dla młodych koników. Mieliśmy trudne zadanie, bowiem spośród tak licznych propozycji (imiona były zamieszczane w blisko osiemdziesięciu komentarzach), musieliśmy wybrać tylko dwa. I to zgodnie z podanymi w poprzednim poście zasadami.
Pomysłodawcami imion są: Zuzanna Heba oraz Barbara Cimoch – odezwijcie się na maila:hanna.schmidt@bpn.com.pl; podając nam dane adresowe do przesłania obiecanych nagród – wydawnictw popularyzujących wiedzę o konikach i o żubrach.
W przypadku ogierka więcej osób wnioskowało o imię Nurzec, jednak ich komentarze zostały zamieszczone w późniejszych datach i godzinach – za „rodzica chrzestnego” uznajemy osobę, która jako pierwsza zamieściła komentarz z pomysłem imienia, które wybraliśmy.
Choć koniki polskie, będące prymitywną rodzimą rasą koni, nie mają numerów rodowodowych (po osiągnięciu dorosłości mogą – ale nie muszą – znaleźć się w Księdze Stadnej) jednakże mają duże znaczenie jako rezerwa genetyczna, zwiększająca różnorodność genetyczną ras i typów koni. Są przedmiotem hodowli zachowawczej mającej na celu utrwalenie i zachowanie ich cennych cech.
Zapraszamy Was do wizyt u Netty i Nurca, u innych koników oraz u ich sąsiadów – mieszkańców wszystkich zagród w Rezerwacie Pokazowym Żubrów!
Fotografie wykonał Dariusz Buraczyński
tekst: BPN


design by LEMONPIXEL.pl