Las naturalny - a las gospodarczy

Współczesne leśnictwo w dużej mierze bazuje na systemach monokulturowych - np. w Szwecji hoduje się sosnę, lub świerk - głównie ze względu na opinię, iż rozwiązanie takie jest bardziej racjonalne. Badania naukowe potwierdzają jednak, iż wielokulturowe systemy leśne mają wiele zalet - przewagę na niejednej płaszczyźnie - wobec monokultur. Prawdziwy las nie składa się z jednego gatunku drzew. Prawdziwy las nie jest ich hodowlą. Prawdziwy las to nie tylko produkcja drewna, ale i zachowanie bioróżnorodności niezbędnej dla wytworzenia złożonych ekosystemów typowych dla danego środowiska naturalnego.

Nad tym własnie pracują od dekad leśnicy Karkonoskiego Parku Narodowego, którzy z niemałym sukcesem starają się przywrócić bioróżnorodność lasom Karkonoszy. W miejsce monokultur świerka wprowadzają buki oraz jodły, których po ekologicznej klęsce zabrakło w górskich siedliskach. 
Las dzięki temu zaczyna działać jak dobrze dostrojony, precyzyjny mechanizm szwajcarskiego zegarka, gdzie setki naturalnych trybików, sprężynek, dźwigni - porusza się w doskonałej harmonii!

O staraniach i doświadczeniach leśników Karkonoskiego Parku Narodowego - dowiadywali się wczoraj (22.03) leśnicy z Nadleśnictwa Złotoryja, zaproszeni na wykłady i serię prezentacji terenowych.design by LEMONPIXEL.pl