Na tatrzańskim szlaku

Rusza dwunasta już edycja konkursu pod takim właśnie tytułem. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „W górach….szkole życia”, a inspiracją jest postać św. Brata Alberta – w roku Adama Chmielowskiego.

Człowiekiem gór nie jest ten,
który umie i lubi chodzić po górach,
ale ten, który górami potrafi żyć w dolinach.
Gdy człowiek czuje się jak karzeł wobec ogromu gór
i gdy poznając samego siebie, swoje wnętrze,
swoje możliwości, swoją niewystarczalność,
zdobywa krok za krokiem jedną z najcenniejszych cech ludzkich - pokorę,
która zdobyta w górach, potem owocuje w dolinach
.

(z wędrówki Drogą Brata Alberta)



Konkurs tradycyjnie organizują Zespół Szkół im. Legionów Polskich w Poroninie oraz Tatrzański Park Narodowy. Chcemy w dzieciach obudzić wrażliwość na piękno tatrzańskiej przyrody, propagować turystykę górską i kształcić kompetencje literackie. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa małopolskiego, z roku na rok bierze w nim udział coraz większa liczba szkół i uczniów. Prace oceniane są w trzech kategoriach wiekowych: klasa III SP, klasy IV–VI SP, gimnazjum. Uczestnicy mają do wyboru trzy formy wypowiedzi: opowiadanie, którego tematem jest „lekcja w szkole gór”, czyli relacja o zdobywaniu życiowych, emocjonalnych doświadczeń w zetknięciu z potęgą Tatr; wywiad z człowiekiem gór oraz tekst argumentacyjny uzasadniający słuszność twierdzenia: „Góry uczą szukania, uczą cierpliwości, oczyszczają z egoizmu”.

Opis pracy ucznia powinien zawierać: imię i nazwisko ucznia, klasę, adres szkoły (w tym numer telefonu i adres poczty elektronicznej), imię i nazwisko opiekuna. Opisane prace należy przesłać na adres Zespołu Szkół im. Legionów Polskich w Poroninie (ul. Piłsudskiego 34, 34-520 Poronin) do 9 marca. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 31 marca. Laureaci zostaną zaproszeni na uroczyste rozdanie nagród i dyplomów do siedziby Tatrzańskiego Parku Narodowego 7 kwietnia. Regulamin konkursu można pobrać tutaj.

 

W konkursie przez wiele lat (od IV do VII edycji) autorką najlepszych prac była Monika Cisek z Krakowa. Można je przeczytać w publikacji TPN pt. „Dziesięć lat na tatrzańskim szlaku”. Jedna z nich znalazła się w drugim numerze naszych „Taterek”. Dwa teksty „Tatrzański Raj” (do tłumaczenia przyjęto tytuł „Górski Raj”) i „Czarodziejska kraina", Monika, przyszła tłumaczka, przetłumaczyła na angielski i wraz z oryginałami zamieściła na swojej stronie www.monikacisek.pl w zakładce „Warte przeczytania”. Oba teksty stały się bardzo popularne.

Przykład Moniki pokazuje, że konkurs „Na tatrzańskim szlaku” kreuje prawdziwych ambasadorów ochrony przyrody, którzy skutecznie przekazują zaszczepione im wartości!

- Tatrzański Park Narodowy



design by LEMONPIXEL.pl