Od stepów do gór - fascynujący świat roślin Ojcowskiego Parku Narodowego - 27 maja 2017

Zapraszamy na wspólne świętowanie podczas czwartej edycji międzynarodowej akcji 'Fascynujący Świat Roślin' 2017 (Fascination of Plants Day). Na wszyskich czeka prezentacja multimedialna, zwiedzanie ekspozycji i wycieczka terenowa po parku - Zapisy trwają!
---
Od stepów po góry – fascynujący świat roślin Ojcowskiego Parku Narodowego
 
Prowadzą: Maria Janicka, Paweł Głowacki, Jakub Baran, Alicja Fischer, Janusz Glanowski
 
Ojcowski Park Narodowy, mimo małej powierzchni odznacza się niezwykłym bogactwem roślin. Gatunki niżowe rosną tu obok górskich, rośliny terenów podmokłych sąsiadują z roślinami kserotermicznymi, których centra rozsiedlenia znajdują się w strefie stepowej nad Morzem Czarnym lub Śródziemnym. Ta ogromna różnorodność wiąże się również z interesującymi strategiami rozmnażania. Rośliny wykorzystują najróżniejsze sposoby aby odnieść sukces reprodukcyjny – zwabiają owady oferując im nagrodę w postaci słodkiego nektaru, oszukują je czy wręcz łapią w kwiaty – pułapki.
 
Zobaczycie to wszystko na prezentacji multimedialnej. W OPN będzie też okazja do zwiedzenia dioramy na ekspozycji muzealnej, ukazującej roślinność dna doliny i skał wapiennych. Zapraszamy również na wycieczkę terenową, w czasie której zobaczymy najbardziej charakterystyczne zbiorowiska roślinne Ojcowa – łąki nad Prądnikiem, murawy kserotermiczne i lasy oraz omówimy metody ich ochrony. Trasa wycieczki biegnie przez Dolinę Prądnika od Hotelu pod Kazimierzem do Bramy Krakowskiej, z jednym stromym podejściem, na Skałę Jonaszówkę (nieobowiązkowe). Przejście przez dolinę będzie w trzech grupach maksymalnie 20 osobowych.
 
Spotkamy się w sobotę 27 maja, o godzinie 10.00, zakończenie około godziny 14.00
 
Ograniczona liczba miejsc.
Zapisy: http://plantday.com.pl/jednostka.php?id=jednostka&nazwa=ojcow&idp=zgloszenia_rezerwacja
 
fot. Robert Cieślik


design by LEMONPIXEL.pl