Również i w tym roku mamy nie mniejszą, ornitologiczną ciekawostkę. Tym razem zimorodek, który jako pisklę był oznakowany nad Drawą, k. Drawna w Zachodniopomorskiem, po ponad 2 miesiącach został „przywitany” w ...Szwecji! W tym przypadku nie chodzi bynajmniej o odległość przelotu (320km) ale przede wszystkim o kierunek podróży – zupełnie nie odpowiadający dotychczasowym upodobaniom zimorodka na czas chłodów. Już kiedyś stało się podobnie, a było to w 1992 r. Wtedy polski zimorodek z okolic Elbląga także wybrał Szwecję jako mocno niestandardowy kierunek swojej podróży.
Zimorodek jest w Szwecji gatunkiem bardzo nielicznym. Tamtejsza populacja, to zaledwie ok. 200 par.
Odnotowanie obecności polskiego zimorodka w Szwecji jest kolejną, bardzo cenną informacją, która znacznie poszerza naszą wiedzę o zachowaniach migracyjnych i życiu tego gatunku. Zagęszczenia populacji lęgowej zimorodków nad Drawą należą do najwyższych w Polsce, a corocznie obrączkuje się tu ok. 100-150 osobników.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zimorodkach z DPN, zachęcamy do nabycia bezpłatnych publikacji o zimorodku, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym www.sklep.dpn.pl
Zimorodek (Alcedo atthis) to jeden z najbarwniejszych krajowych ptaków podlega ochronie gatunkowej. Jest gatunkiem chronionym w ramach Dyrektywy Ptasiej we Wspólnocie Europejskiej. Populacja europejska ma trend spadkowy. Zimorodek należy do gatunków nielicznych, a tylko miejscami - średnio licznych w Polsce.
W pierwszym roku życia ginie ok. 80% młodych. Rzadko spotyka się ptaki 3 letnie.
Pamiętaj
Jeśli znajdziesz dzikiego ptaka z obrączką lub z innymi znacznikami, skontaktuj się ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN (Centralą Obrączkowania Ptaków) lub wypełnij elektroniczny formularz stwierdzenia, który jest dostępny na stroniewww.stornit.gda.pl
Tekst: Roman Kucharski
Zdjęcia: Roman Kucharski, Marcin Bielatko