Pliszka górska "wędrowniczka"

Jeszcze nie tak dawno temu pisaliśmy o zimorodku, który został stwierdzony ok. 100 km na południe od Barcelony, w południowej Katalonii. Dziś chcemy przekazać informację, że nie tylko zimorodki z DPN wybierają na miejsce swojego zimowania rejon Półwyspu Iberyjskiego. Gatunkiem, który upodobał sobie słoneczną Hiszpanię jest również pliszka górska (Motacilla cinerea).
 

Nasza bohaterka została zaobrączkowana na terenie DPN. Wykluła się jako jedno z sześciu piskląt nad rzeką Drawą. W dniu 02 czerwca 2016r. każde z tych piskląt otrzymało na lewą nogę aluminiową obrączkę o niepowtarzalnym kodzie literowo-cyfrowym oraz skróconym adresem centrali obrączkowania, zaś  na prawą nogę obrączkę plastikową, numerowaną. Jest to obrączka kolorowa, w naszym przypadku biała. Stosowanie tego typu obrączek ma na celu łatwiejsze odczytanie z nich kodu, który dedykowany jest konkretnemu osobnikowi, bez konieczności odławiania go.
 

Minęły ponad dwa lata. W dniu 14 stycznia 2019r. nasza bohaterka została zaobserwowana jako osobnik żywy w Hiszpanii, ok. 70 km na południe od Walencji. Od czasu, kiedy po raz ostatni została przez nas widziana, do momentu udokumentowania jej obecności w Hiszpanii minęło 956 dni. Z informacji przekazanych przez Stację Ornitologiczną MiIZ PAN wynika, że ptak pokonał dystans 1988 km.
 

Obrączkowaniem pliszek górskich i pliszek siwych, w ramach badań naukowych nad tymi dwoma gatunkami, zajmujemy się od niedawna. Pierwsze ptaki ozankowaliśmy  obrączkami właśnie w  2016r. Od tego czasu zaobrączkowaliśmy już kilkadziesiąt ptaków. Dane o pliszce widzianej w Hiszpanii to pierwsza wiadomość powrotna, na którą czekaliśmy z nieukrywaną niecierpliwością. Informacja ta bardzo nas ucieszyła. Ponowne stwierdzenia zaobrączkowanych ptaków, wzbogacają naszą wiedzę na temat ich przemieszczania, biologii i ekologii. Corocznie monitorujemy liczebność populacji pliszki górskiej, która szczególnie w DPN upodobała sobie, zresztą, jak i zimorodek, rzekę Drawę.

Warto przypomnieć, że w DPN od 2011r. prowadzimy badania naukowe dotyczące stanu populacji zimorodka, w tym zajmujemy się również śledzeniem migracji tego gatunku. O sensacyjnych przelotach zimorodka informowaliśmy już nie raz.

Oczekujemy na kolejne wiadomości powrotne o naszych ptakach. Z radością też czekamy na okres wiosenno-letni, kiedy będziemy mogli stanąć oko w oko z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi.

Prosimy, jeśli znajdziesz dzikiego ptaka z obrączką lub z innym oznakowaniem, skontaktuj się ze Stacją  Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku (Centrala Obrączkowania Ptaków) lub wypełnij elektroniczny formularz stwierdzenia, który jest dostępny na stronie: www.stornit.gda.pl.

Zespół badawczy w składzie: Marcin Bielatko, Roman Kucharski, Joanna  Sanocka- Bielatko.

Tekst: Marcin Bielatko, Joanna Sanocka-Bielatkodesign by LEMONPIXEL.pl