W dniu października 2022 r. na terenie Parku odbył się Jubileuszowy Rajd Rodzinny „Śladami lądolodu”, zorganizowany z okazji 65-lecia utworzenia Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Poznaniu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Pomimo niepewnej pogody prawie wszyscy zapisani uczestnicy Rajdu przybyli na stację turystyczną Osowa Góra, by dobrać się w drużyny,zaopatrzyć w mapki z punktami kontrolnymi, karty zadań i wspólnie wyruszyć w teren.
Trasa Rajdu poprowadzona została szlakiem turystycznym, pokrywającym się ze ścieżką edukacyjną „Na tropach lądolodu” zaopatrzonej w tablice informacyjne, odnoszące się do odległej historii tych terenów i doskonale wpisującej się w genezę powstawania WPN.
To właśnie bogata rzeźba polodowcowa była przecież podstawową przyczyną utworzenia Parku, obok ochrony urozmaiconych zespołów roślinnych i licznych gatunków zwierząt. Inicjatorem założenia Parku był prof. Adam Wodziczko, który nazwał obszar WPN ,,żywym muzeum form polodowcowych”.
Drużyny odwiedzały poszczególne punkty kontrolne, na których witali ich pracownicy Parku wraz z Wolontariuszami WPN i poprzez zabawę oraz rozwiązywanie zadań przybliżali uczestnikom genezę powstania każdej z form polodowcowych występujących na terenie Parku. Dzięki tem uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak powstała morena czołowa, kocioł eworsyjny, oczko wytopiskowe, kem, jezioro polodowcowe czy oz.
Nawet dla najmłodszych uczestników trasa okazała się fascynująca, dzieci naśladowały leśne zwierzęta i brały udział w konkurencjach sprawnościowych.
Nie obyło się bez niespodzianek, na jednym z punktów czekał list od Puszczyka Piórko, w którym drużyny odnalazły wskazówki do poszukiwania ukrytych w Parku skarbów.
Na mecie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal wraz z zestawem upominkowym.
Dopełnieniem wydarzenia była wspólna biesiada przy ognisku i oraz mini warsztatmi ze stoiskami lokalnych wytwórców:
Gospodarstwo Pasieczne Miody Ibrona,
Anna Olejniczak z książką „Przygoda w lesie”,
Zbigniew i Czesław Dominiak z oryginalnym ulem,
oraz pyszna Grochówka Psarskie
Nie zabrakło również stoiska edukacyjnego WPN, gdzie można było zakręcić kołem fortuny, rozwiązać zadanie i otrzymać parkową pamiątkę.
Rajd był doskonałą okazją by otrzeć się o ślady pozostawione ponad 10000 lat temu przez lodowiec i skłaniał do refleksji, jak wiele pokoleń wędrowało już jego tropami…
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Rajdu, lokalnym wytwórcom, a w szczególności zawsze gotowym do pomocy i wsparcia Wolontariat WPN
Fot. Pracownicy Parku i wolontariusze WPN