Spokojny sen nietoperzy

Gacki w PN Bory Tucholskie śpią spokojnie!

W 2014 roku, dzięki dofinansowaniu ze środków funduszu leśnego, na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” powstało 5 zimowisk dla nietoperzy w formie tradycyjnych piwniczek – ziemianek. Obiekty te zostały wyposażone w elementy zapewniające odpowiednie warunki mikroklimatyczne dla zimujących nietoperzy oraz odpowiednią liczbę ukryć (szczeliny w stropie i ścianach). Ponieważ są to budowle zupełnie nowe, nie wiedzieliśmy jak szybko zostaną odnalezione i zajęte przez nietoperze.

Okazało się, że już pierwszej zimy (2014/2015 r.) jedno z zimowisk było „odwiedzane” przez nietoperza (nieoznaczonego do gatunku), który ostatecznie nie zdecydował się na pozostanie w ziemiance. W kolejnym sezonie (2015/2016 r.) w dwóch obiektach odnotowaliśmy po jednym osobniku gacka brunatnego Plecotus auritus, a do kolejnej ziemianki jeden nietoperz tylko „zalatywał” (prawdopodobnie również gacek). Obecnej zimy (2016/2017) możemy pochwalić się już obecnością w sumie 8 nietoperzy, należących do tego samego gatunku – gacek brunatny. Tylko jedna ziemianka wciąż pozostaje niewykorzystywana przez nietoperze.

Wyraźna tendencja wzrostowa w liczbie nietoperzy korzystających z zimowisk bardzo nas cieszy i daje nadzieję na osiąganie coraz większego sukcesu w przyszłości. Docelowo w tego rodzaju obiektach spodziewać się można zimowania kilku – kilkunastu osobników, ale na takie efekty będziemy musieli jeszcze jakiś czas poczekać.

Tymczasem, pomimo że temperatura powietrza wzrosła i przypomina już o niedługim nadejściu wiosny, w świecie nietoperzy trwa jeszcze zima. Podczas ostatniej kontroli zimowisk (w lutym) wszystkie gacki hibernowały nie wykazując oznak wiosennego pobudzenia. Ich ulubionymi kryjówkami są szczeliny na ścianach i stropie ziemianek, gdzie zimują pojedynczo lub w zgrupowaniach po dwa osobniki. Większość z nich przynajmniej kilka razy w ciągu zimy wybudza się – m.in. po to by się napić i załatwić potrzeby fizjologiczne. Ziemianki opuszczą prawdopodobnie w marcu, w zależności od panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Liczymy na to, że w przyszłym roku również zdecydują się na skorzystanie z naszych zimowisk.

/M.Ch./


design by LEMONPIXEL.pl