Święto Jabłka 2018

Drawieński Park Narodowy zaprasza na kolejną edycję pikniku kulturowego „Święto Jabłka”.

Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez naszej gminy. Każdego roku przyciąga coraz większą rzeszę uczestników. Warto przypomnieć, że głównym celem imprezy jest przybliżenie walorów kulturowych DPN, w tym w szczególności zachowanie i promowanie starych odmian jabłoni, w większości spotykanych już tylko u Nas.  Przy okazji „Święto Jabłka” jest również spotkaniem integracyjnym, wypełnionym bogatą ofertą, na którą składają się m.in. gry i zabawy sportowe, działania warsztatowe i plastyczne, bicie rekordu w ułożeniu największego obrazu-mozaiki z jabłek, zawody drużynowe i na ergometrach kajakowych z olimpijskim  mistrzem sportu. 

Turystów rowerowych zapraszamy na wycieczkę-rajd na dwóch kółkach po Drawieńskim Parku Narodowym  z naszym przewodnikiem, który po drodze opowie o ciekawych miejscach podczas tej podróży. (DPN nie zapewnia rowerów, trzeba mieć swój).

Jak co roku ( dzięki współpracy z LOT „Wokół Drawy”) uruchomimy przystanek „Meleks”, również z przewodnikiem DPN.

Ważną częścią „Święta Jabłka” są wykłady przyrodniczych autorytetów. Tym razem: dr Sabina Pierużek – Nowak opowie „O wilku w DPN”, prof. Robert Czerniawski „O rybach", natomiast dr Ireneusz Ochmian przekaże część ważnej wiedzy na temat pielęgnacji drzew owocowych, w tym jabłoni.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy mini-miasteczko gier w starym stylu, m.in. będzie można poskakać w gumę lub długą skakankę, kiedyś zwaną „grą w kabel”, wziąć udział w „Wyścigu pokoju jabłkowych kapsli”, nie zabraknie także gier planszowych, możliwości ułożenia gigantycznych puzzli z wydrą DPN.

Manufaktura „Święta Jabłka”, czyli propozycja działań manualnych, dedykowana jest wszystkim uczestnikom pikniku. Całe rodziny zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach: stolarskich, malowania na szkle, filcowych, garncarskich.

Wśród wielu atrakcyjnych działań nie zapomnieliśmy również o warsztatach tłoczenia soku z jabłek i możliwości jego degustacji. Kucharz „Święta Jabłka: zaprosi na poczęstunek. W menu: kapuśniak gotowany w naszej kuchni polowej oraz chleb ze smalcem.

Zaprezentują się także miody i inne pyszne produkty regionalne.

Zapraszamy także do wzięcia udziału w  konkursie na najsmaczniejsze ciasto z owocami. Z wielką ciekawością czekamy na efekty wypieków „Cukierników – Amatorów”, 22 września od godz. 11.00, na Przystani „Drawnik”, w dniu „Święta Jabłka”. Specjalne jury „Święta Jabłka” oceni te smakowite dzieła sztuki i wręczy nagrody za: I, II i III miejsce.

Tuż przed końcem naszego spotkania na Przystani „Drawnik”, tradycyjnie rozlosujemy nagrody wśród uczestników, którzy wypełnili karty wejściowe tegorocznego pikniku.

Program godzinowy „Święta Jabłka 2018” przedstawia się następująco:

11.00 Oficjalne otwarcie „Święta Jabłka”.

11.15 Ruszają: warsztaty: garncarskie, filcowe, malowanie na szkle, stolarskie, a także tłoczenie soku z jabłek oraz zabawy sportowe i edukacyjne.

11.30 Wykłady: „O wilku w DPN”, dr Sabina Pierużek – Nowak; „O rybach”, prof. Robert Czerniawski; „O jabłkach”, dr Ireneusz Ochmian oraz startują:

- wycieczka rowerowa po DPN na trasie: Drawnik-Barnimie-Park Podworski-Drawno-Drawnik.

- zawody na ergometrach kajakowych z olimpijskim mistrzem sportu.

12.00 Rusza przystanek Meleks – wycieczki z przewodnikiem o DPN

13.00  Rozstrzygnięcie konkursu na najsmaczniejsze ciasto z owocami,

- poczęstunek Kucharza „Święta Jabłka”. W menu: degustacja kapuśniaku z kuchni polowej oraz chleba ze smalcem,

13.30 Próba pobicia rekordu Polski z 2017 r. na największy obraz – mozaikę z jabłek.

14.00 Zawody drużynowe pod hasłem „Kto szybciej na mecie”. Wśród uczestników na razie.: DPN, SP w Drawnie. Wśród konkurencji m.in.: slalom z wiadrem pełnym jabłek, skoki na czas w worku sadownika, „jabłko na łyżce” – biegnij i nie upuść.

Lista jeszcze nie jest zamknięta. Prosimy o zgłaszanie się drużyn na adres dpn@dpn.pl, zaznaczając w tytule: zawody drużyn „Święta Jabłka 2018”, do 21 września, do godz.10.00.

15.00 Ogłoszenie werdyktu Komisji Bicia Rekordu Polski na obraz – mozaikę z jabłek. Wręczenie nagród w konkursach: na najsmaczniejsze ciasto z owocami, wyścigu ergometrów kajakowych, zawodów drużynowych.

15.30 Losowanie nagród wśród uczestników „Święta Jabłka”, którzy wypełnili kartę wejściową.

16.00 Zakończenie imprezy.

„Święto Jabłka, 2018”, 22 września, godz. 11.00 do 16.00. Przystań „Drawnik”, koło Drawna.

Zapraszamy do wspólnej zabawy, ale przede wszystkim do wyjątkowego spotkania, które zbliża pokolenia i pozwala zachować tradycję.

 

Drukuj


design by LEMONPIXEL.pl